Napište nám, co si o tomto webu myslíte! Jednostránkový dotazník na 2-3 minuty

×

Chcete něco opravit, upravit či doplnit? Po registraci a přihlášení můžete tuto stránku sami editovat!

×

 Actions

Nálezy na Beecheyho strově a Cape Riley

From Franklinova expedice

Revision as of 11:09, 3 September 2023 by Radouch (talk | contribs) (+mapa)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Na Beecheyho ostrově strávila Franklinova výprava zimu 1845/1846. Dokazují to jednak nálezy učiněné na ostrově britskými a americkými loděmi v srpnu 1850 (především datované náhrobní nápisy na hrobech tří mužů Franklinovy expedice) a potvrzuje to i písemná zpráva z května 1847, nalezená v květnu 1859 na Ostrově krále Viléma.

Mapa Beecheyho ostrova s pozůstatky po pobytu Franklinovy expedice, který vyšla v "Papers and Despatches relating to the Arctic Searching Expeditions of 1850-51. Together with a few remarks as to the probable course pursued by Sir John Franklin, etc. [Compiled by James Mangles. With maps.]", London 1951. Zdroj: Wikimedia Commons

Nález zimního tábora Franklinovy výpravy

První nalezené stopy na Mysu Riley (Assistance a Intrepid)

První doklady pobytu Franlinovy výpravy u ostrova Beechey byly nalezeny kapitánem Ommaneyem z britského Královského námořnictva na Mysu Riley, jak to dokládá následující písemná zpráva, kterou na místě zanechal.


Her Majesty's Arctic Searching Expedition.

This is to certify, that Captain Ommaney, with the officers of Her Majesty's ships "Assistance" and "Intrepid", landed at Cape Riley on the 23d of August 1850, where he found traces of an encampment, and collected the remains of materials, which evidently prove that some party belonging to Her Majesty's ships have been detained on this spot; Beechey Island was also examined, where traces were found of the same party.

This is also to give notice that a supply of provisions and fuel is at Port Leopold. Her Majesty's ships "Assistance" and "Intrepid" were detached from the squadron under Captain Austin, off Wolstenholme on the l0th instant, since when they have examined the north shores of Lancaster Sound and Barrow Straits without meeting with any other traces. Captain Ommaney proceeds to Cape Hotham and Cape Walker in search for further traces of Sir John Franklin's expedition.

Dated on board Her Majesty's ship "Assistance" off Cape Riley, 23 August 1850.

(signed) Erasmus Ommaney

[1]


Klíčový je první odstavec, který v hrubém překladu zní:

Toto je osvědčení, že kapitán Ommaney, s důstojníky lodí Jejího veličenstva "Assistance" a "Intrepid", přistály u Mysu Riley 23. srpna 1850, kde nalezli stopy tábořiště a shromáždili zbytky předmětů, které evidentně svědčí o tom, že nějaká skupina náležíci k lodím Jejího Veličenstva byla nucena pobývat na tomto místě; Beecheyho ostrov byl také prozkoumán a byly tam nalezeny stopy té samé výpravy. (...)

Dáno na palubě lodi Jejího Veličenstva "Assistance" u Mysu Riley, 23. srpna 1850.

(podepsán) Erasmus Ommaney.

Hodnocení nálezů a závěry

Seznamy nalezených předmětů

Související stránky

Zdroje a poznámky